21.2.13

Colpo grosso για τη Μίλαν

Βόμβα - μεγατόνων έριξε χθες στο "Σαν Σίρο" η Μίλαν του Αλέγκρι, κερδίζοντας με 2-0 την Μπαρτσελόνα, σκορ που καθιστά πιθανότατη την πρόκρισή της στους 8 του Champions League.

Οι ροσονέρι "χτύπησαν" τους σπουδαίους αντιπάλους τους στην επανάληψη και ενώ ο ρυθμός του αγώνα έδειχνε να έχει πέσει.

Ο Μπόατενγκ άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό σε μια φάση όπου είχε προηγηθεί ακούσιο χέρι του Κριστιάν Σαπάτα ενώ στο 81ο λεπτό η Μίλαν πήρε καθαρό σκορ πρόκρισης όταν ο Μουντάρι διπλασίασε τα τέρματά της.

Εξαιρετική ήταν η αμυντική απόδοση του Μάσιμο Αμπροσίνι ο οποίος μπόρεσε και περιόρισε κατά κράτος την επιθετική δράση του Λιονέλ Μέσι.

Στο άλλο παιχνίδι της χθεσινής ημέρας, η Γαλατάσαραϊ έμεινε στο 1-1 με την Σάλκε στην Κων/πολη. Παρά τις ηχηρές παρουσίες των Σνάιντερ και Ντρογκμπά στην ενδεκάδα τους, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επικρατήσουν μπροστά σε 50.000 οπαδούς τους που κατέκλυσαν το "Αλι Σαμί Γεν".

Προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με εξαιρετικό γκολ του αρχισκόρερ τους, Μπουράκ Γιλμάζ, αλλά οι Γερμανοί έβγαλαν εξαιρετική αντεπίθεση και ισοφάρισαν με τον Τζόουνς στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.