5.5.12

Το Κύπελλο βάφτηκε μπλε

Οι παίκτες της Τσέλσι πανηγύρισαν για 7η φορά στη ιστορία του συλλόγου την κατάκτηση του Κυπέλλου Αγγλίας μετά την επικράτηση με 2-1 επί της Λίβερπουλ στον τελικό που έγινε στο Γουέμπλεϊ.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους «μπλε» καθώς μόλις στο 11ο λεπτό ο Ραμίρες έκανε την κούρσα από αριστερά μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Ρέινα ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι παίκτες του Ντι Ματέο μπήκαν πάλι «με το δεξί». Ο Ντρογκμπά βρέθηκε στην περιοχή της Λίβερπουλ στο 52' και από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Ρέινα.

Η ομάδα του Νταλγκλίς μείωσε στο 64’ σε 2-1 με σουτ του Κάρολ, ο οποίος πρώτα είχε «ταλαιπωρήσει» τον Τέρι, αλλά το γκολ του υψηλόσωμου φορ δεν στάθηκε αρκετό.