24.5.12

Ξανά από την αρχή

Στο ΣΕΦ μεταφέρεται ξανά η σειρά των τελικών της Α1 καθώς ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και επικράτησε στο ΟΑΚΑ του Ολυμπιακού με 81-79 κάνοντας το 1-1.

Οι "πράσινοι" μπήκαν καλύτερα στο ματς και πήραν από την αρχή το πΡοβάδισμα με τον Ολυμπιακό ωστόσο να διατηρείται σε απόσταση αναπνοής. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με τους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς τελικά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με διαφορά 3 πόντων (41-38).

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να αφυπνίσει τους "πράσινους" όμως και στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι στηριζόμενοι στην καλή τους άμυνα έκαναν σερί 16-0 (56-45). Οι Πειραιώτες μείωσαν και με ένα σερί 12-2 έριξαν τη διαφορά στους 8 (67-59).

Τα τελευταία δέκα λεπτά του δεύτερου τελικού όμως δεν άφησαν ασυγκίνητους τους φίλους του μπάσκετ καθώς οι φιλοξενούμενοι όσο κυλούσε ο χρόνος κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ. "Πράσινοι" και "ερυθρόλευκοι" εναλλάσονταν στο σκορ αλλά ένα άστοχο τρίποντο τρίποντο του Σπανούλη ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε το ματς με τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει τη νίκη. Επόμενο "ραντεβού" των δυο "αιωνίων" θα είναι την Κυριακή στο ΣΕΦ.

Δεκάλεπτα: 20-19, 38-41, 67-59, 81-79

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 3, Περπέρογλου 7, Μπατίστ 11, Λόγκαν, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 23, Βουγιούκας 4, Καλάθης 4, Σμιθ 4, Γιασικεβίτσιους 11

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 18, Άντιτς 4, Σπανούλης 10, Ντόρσεϊ 7, Κέσελ 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 8, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 11, Μάντζαρης 5, Σλούκας 4, Κατσίβελης